Co do zasady nie powinniśmy zwalniać się, kiedy nie mamy innych możliwości. Nawet jeżeli emocje w nas są silne, pamiętajmy, że nie są one dobrym doradcą. Dlatego daj sobie czas na ochłonięcie. Szerszy opis porad naszych ekspertów prezentujemy poniżej w kontekście etapów "relacji" z organizacją.
Warto być szczerym. Budowanie relacji z przyszłym pracodawcą zaczyna się od początku. Jeżeli jesteś na etapie rozmów o podjęciu współpracy oraz i otrzymałeś ofertę od innego pracodawcy z wyższą stawką, możesz, a nawet powinieneś/aś wrócić do rekrutera z informacją zwrotną. Otwarta i jasna komunikacja może pomóc zwiększyć możliwości negocjacji. Znamy wiele przykładów, gdy kandydat przyjął kontrofertę, ale nikomu o tym nie powiedział, więc stracił możliwość otrzymania znacznie lepszej oferty końcowej. Często okazuje się, że potencjalny pracodawca jest skłonny zgodzić się na duże ustępstwa dla konkretnej osoby. W kontekście szczerości, przestrzegamy również przed zbytnim koloryzowaniem, ponieważ nieprawdziwe informacje szybko wychodzą na jaw. Również wystrzegajmy się blefowania. Jeżeli nie mamy realnej propozycji z wyższą stawką, nie mówmy tego – podpowiada Dorota Gołuńska, rekruter IT.
Uważaj na żółte flagi – wcześniej monituj sytuację, abyś mógł w porę zareagować – radzi Piotr Ziółkowski, konsultant kariery i employer brandingu. Nie oszukuj siebie, jeżeli widzisz, że coś się zmienia. Szczególnie zwracaj uwagę na kluczowe czynniki wpływające na satysfakcję z pracy. Należą do nich:
· atmosfera,
· wynagrodzenie,
· system pracy,
· wykorzystywanie technologii / szczególnie przestarzałe technologie lub tylko wewnętrzne,
· relacje z przełożonym,
· możliwość rozwoju (merytorycznie i pionowo).
Zanim podejmiesz decyzję o zmianie porozmawiaj ze swoim obecnym pracodawcą o możliwych zmianach. . Dzięki temu będziesz budować już teraz swoją wiarygodność w przypadku weryfikacji Twoich referencji. Następnie warto jest również zweryfikować potencjał zmian na rynku wykorzystując własne relacje, sprawdzić potencjalnych pracodawców i aktualne oferty – radzi Damian Siekierski, ekspert ds. rekrutacji IT.
Jeżeli nic się nie zmieniło po rozmowie weryfikującej potencjał zmian i otrzymaliśmy zadowalającą propozycję z rynku, pora na kolejne zdecydowane kroki. Dobrze jest porozmawiać z rekruterem prowadzącym o tym, jakie złożyć wypowiedzenie. Szczerze porozmawiaj z szefem i poinformuj o powodach odejścia. Ważne jest również to, jak poprowadzić rozmowę, tak aby rozstać się w dobrych stosunkach – radzi Rafał Niedziński, Senior IT rekruter i założyciel platformy Recbot.pl.
Otrzymywanie kontroferty. Uważnie słuchaj swojego przełożonego podczas rozmowy o kontrofercie. Często jest to chwila prawdy. Szefowie są w stanie dużo obiecać, ale zadaj sobie pytanie: „Na ile mój pracodawca jest uczciwy?”. W przypadku otrzymania nagłej propozycji podwyżki lub nowych możliwości pracy nad innym projektem warto dopytać o powody takiej zmiany oraz o to, czemu wcześniej nie było to możliwe – podpowiada Paweł Modzelewski, ekspert ds. rekrutacji IT.